Údržba dřevěných oken je často považována za nejnáročnější. Vyplývá to zejména z požadavku na lakování dřevěných materiálů. Dřevěná okna s povrchovou úpravou přímo z výroby však už obvykle nepotřebují v horizontu 8 a 10 let další nátěry a stačí je pouze občas umýt mýdlovou vodou. Nepřítelem dřeva číslo jedna je ale sluneční žár, proto zejména na jižních stranách budov nebo u střešních oken kontrolujte častěji povrch dřevěných rámů.
TIP: Ideálním pomocníkem k péči o dřevěná okna je speciální balíček nazývaný „Udržovací sada pro dřevěná okna“. Ten obsahuje vše od houbičky až po speciální čistící a renovační emulze.
V případě, že dojde k většímu poškození oken, řešte závady zavčas, aby nedošlo k lavinovému šíření problému. Drobné odřeniny, praskliny či „vysušená“ místa se musí vybrousit a následně ošetřit doporučenými nátěry či lazurami. S tímto typem renovace se raději obraťte na odborníky.
Díky moderním materiálům a kvalitnímu zpracování zakázek se v poslední době nároky na údržbu všech typů oken značně snížily. Už jen zodpovědná základní péče může napomoci, aby vám nová okna sloužila takřka navěky.